"eiðið" meaning in All languages combined

See eiðið on Wiktionary

Noun [Faroese]

IPA: /ˈaiːjɪ/
Rhymes: -aiːji Head templates: {{head|fo|noun form}} eiðið
  1. definite nominative singular of eið Tags: definite, form-of, nominative, singular Form of: eið
    Sense id: en-eiðið-fo-noun-cZ0oK8Wy Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Faroese entries with incorrect language header: 25 25 25 25 Disambiguation of Pages with 2 entries: 17 17 17 17 17 17 Disambiguation of Pages with entries: 17 17 17 17 17 17
  2. definite accusative singular of eið Tags: accusative, definite, form-of, singular Form of: eið
    Sense id: en-eiðið-fo-noun-ppHG531Q Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Faroese entries with incorrect language header: 25 25 25 25 Disambiguation of Pages with 2 entries: 17 17 17 17 17 17 Disambiguation of Pages with entries: 17 17 17 17 17 17
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Faroese]

IPA: /ˈaiːjɪ/
Rhymes: -aiːji Head templates: {{head|fo|noun form}} eiðið
  1. definite nominative singular of eiði Tags: definite, form-of, nominative, singular Form of: eiði
    Sense id: en-eiðið-fo-noun-zBz8295l Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Faroese entries with incorrect language header: 25 25 25 25 Disambiguation of Pages with 2 entries: 17 17 17 17 17 17 Disambiguation of Pages with entries: 17 17 17 17 17 17
  2. definite accusative singular of eiði Tags: accusative, definite, form-of, singular Form of: eiði
    Sense id: en-eiðið-fo-noun-ipXngPIP Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Faroese entries with incorrect language header: 25 25 25 25 Disambiguation of Pages with 2 entries: 17 17 17 17 17 17 Disambiguation of Pages with entries: 17 17 17 17 17 17
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Icelandic]

Head templates: {{head|is|noun form}} eiðið
  1. definite nominative singular of eiði Tags: definite, form-of, nominative, singular Form of: eiði
    Sense id: en-eiðið-is-noun-zBz8295l Categories (other): Pages with 2 entries, Pages with entries, Icelandic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 2 entries: 17 17 17 17 17 17 Disambiguation of Pages with entries: 17 17 17 17 17 17 Disambiguation of Icelandic entries with incorrect language header: 50 50
  2. definite accusative singular of eiði Tags: accusative, definite, form-of, singular Form of: eiði
    Sense id: en-eiðið-is-noun-ipXngPIP Categories (other): Pages with 2 entries, Pages with entries, Icelandic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 2 entries: 17 17 17 17 17 17 Disambiguation of Pages with entries: 17 17 17 17 17 17 Disambiguation of Icelandic entries with incorrect language header: 50 50
{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eiðið",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 25 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eið"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite nominative singular of eið"
      ],
      "id": "en-eiðið-fo-noun-cZ0oK8Wy",
      "links": [
        [
          "eið",
          "eið#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 25 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eið"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite accusative singular of eið"
      ],
      "id": "en-eiðið-fo-noun-ppHG531Q",
      "links": [
        [
          "eið",
          "eið#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaiːjɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-aiːji"
    },
    {
      "homophone": "eiði"
    },
    {
      "homophone": "Eiði"
    },
    {
      "homophone": "eigi"
    }
  ],
  "word": "eiðið"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eiðið",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 25 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eiði"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite nominative singular of eiði"
      ],
      "id": "en-eiðið-fo-noun-zBz8295l",
      "links": [
        [
          "eiði",
          "eiði#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 25 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eiði"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite accusative singular of eiði"
      ],
      "id": "en-eiðið-fo-noun-ipXngPIP",
      "links": [
        [
          "eiði",
          "eiði#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaiːjɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-aiːji"
    },
    {
      "homophone": "eiði"
    },
    {
      "homophone": "Eiði"
    },
    {
      "homophone": "eigi"
    }
  ],
  "word": "eiðið"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eiðið",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eiði"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite nominative singular of eiði"
      ],
      "id": "en-eiðið-is-noun-zBz8295l",
      "links": [
        [
          "eiði",
          "eiði#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 17 17 17 17 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eiði"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite accusative singular of eiði"
      ],
      "id": "en-eiðið-is-noun-ipXngPIP",
      "links": [
        [
          "eiði",
          "eiði#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "eiðið"
}
{
  "categories": [
    "Faroese entries with incorrect language header",
    "Faroese non-lemma forms",
    "Faroese noun forms",
    "Faroese terms with homophones",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Faroese/aiːji",
    "Rhymes:Faroese/aiːji/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eiðið",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eið"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite nominative singular of eið"
      ],
      "links": [
        [
          "eið",
          "eið#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eið"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite accusative singular of eið"
      ],
      "links": [
        [
          "eið",
          "eið#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaiːjɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-aiːji"
    },
    {
      "homophone": "eiði"
    },
    {
      "homophone": "Eiði"
    },
    {
      "homophone": "eigi"
    }
  ],
  "word": "eiðið"
}

{
  "categories": [
    "Faroese entries with incorrect language header",
    "Faroese non-lemma forms",
    "Faroese noun forms",
    "Faroese terms with homophones",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Faroese/aiːji",
    "Rhymes:Faroese/aiːji/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eiðið",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eiði"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite nominative singular of eiði"
      ],
      "links": [
        [
          "eiði",
          "eiði#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eiði"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite accusative singular of eiði"
      ],
      "links": [
        [
          "eiði",
          "eiði#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaiːjɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-aiːji"
    },
    {
      "homophone": "eiði"
    },
    {
      "homophone": "Eiði"
    },
    {
      "homophone": "eigi"
    }
  ],
  "word": "eiðið"
}

{
  "categories": [
    "Icelandic entries with incorrect language header",
    "Icelandic non-lemma forms",
    "Icelandic noun forms",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eiðið",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eiði"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite nominative singular of eiði"
      ],
      "links": [
        [
          "eiði",
          "eiði#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eiði"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite accusative singular of eiði"
      ],
      "links": [
        [
          "eiði",
          "eiði#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "eiðið"
}

Download raw JSONL data for eiðið meaning in All languages combined (2.6kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.